تهران ، دانشگاه صنعتی شریف
0912-2972962
تهران ، دانشگاه صنعتی شریف
0912-2972962

نانوکلوئید نقره

نانوکلوئید نقره

مشخصات محصول

نانوکلوئید نقره، تولید شده توسط شرکت نانوپاد شریف، حاوی نانوذرات نقره است که به صورت همگن در داخل محلول پراکنده شده و دارای شاخص پراکندگی 252/0 است. این محلول آبی متشکل از نانوذرات نقره است که به صورت معلق، به کمک بار الکتریکی که هریک از ذرات نقره دارا می‌باشد، در جریان است. نقره کلوئیدی به‌عنوان یک عامل قوی ضدعفونی عمل می‌کند. به‌عنوان مثال اگر یک آنتی‌بیوتیک معمولی پانزده باکتری را می‌کشد، نقره کلوئیدی به صورت تأثیرگذارتری ۶۵۰ نوع عامل بیماری را نابود می‌کند، ضمن اینکه دارای هیچ‌گونه عوارض جانبی نمی‌باشد. نقره کلوئیدی منجر به احیای بافت‌های آسیب‌دیده، تخریب سلول‌های قدیمی و یا سرطانی و نیز نرمال‌سازی ارگانیزم به هنگام شرایط پاتولوژیکی می‌گردد.

 

مشخصات فنی

غلظت (ppm)

4000

اندازه متوسط ذرات (nm)

4-1

خلوص

99%

مورفولوژی

کروی

رنگ محلول

زرد

پتانسیل آنتی باکتریالی در برابر باکتری  Escherichia coli

98.75%

پتانسیل آنتی باکتریالی در برابر باکتری  Staphylococcus aureus

99.95%

 

مزایای نانوذرات نقره

  1. نانوذرات نقره را می­توان به‌عنوان دارویی ضد باکتری برای ضدعفونی کردن استفاده کرد. برخی از کشورها نانوذرات نقره را مخلوط با پودر اکسید روی، به‌منظور ضدعفونیکردن در داروهای ضد ایدز مورد استفاده قرار می­دهند.
  2. نانوذرات نقره به‌عنوان ماده­ای آنتی باکتریال و آنتی‌ویروس استفاده می­شود. اضافه کردن %0.1 از پودر آنتی باکتری نانوکلوئید ذرات نقره، می­تواند نقش مهمی در سرکوب و از بین بردن ده­ها گونه میکروارگانیسم بیماری­زا مانند اشرشیا کلی[1] یا استا فیلوکوکوس اورئوس[2] داشته باشد.
  3. نانوذرات نقره را می­توان به‌عنوان یک ماده ضدعفونی کننده جدید که دارای طیف گسترده، بدون مقاومت، عاری از اثراتpH، ضد باکتری، بادوام و بسیاری از خواص دیگر است، به‌طور گسترده­ای در پزشکی، ساخت پارچه­های صنعتی و تجهیزات مراقبت­های پزشکی و بهداشتی استفاده کرد.
  4. افزودن نانوذرات نقره به‌عنوان ماده آنتی‌باکتریال و یا برای پوشش­دهی ضد­خوردگی رنگ به‌راحتی می‌تواند در ساخت و حفظ آثار مورد استفاده قرار گیرد. تولیدکنندگان وسایل خانگی نیز می­توانند از خواص ضد باکتریایی نانوذرات نقره استفاده کنند، مثلاً استفاده در یخچال و فریزر، تهویه هوا و ماشین لباسشویی. سایر کاربردهای نانوذرات نقره در حال حاضر شامل اسباب‌بازی، پوشاک، ظروف نگهداری مواد غذایی، ماسک صورت، فیلترHEPA و مواد شوینده لباس است.
  5. نانوذرات نقره به‌طور گسترده برای سیم­کشی، کپسوله­سازی و اتصال در صنعت میکروالکترونیک استفاده می­شود.
  6. نانوذرات نقره می­تواند تا حد زیادی در افزایش سرعت و بازده واکنش شیمیایی مؤثر باشد، مانند اکسیداسیون اتیلن. همچنین کاربرد بیولوژیکی نانوذرات نقره، در رنگرزی سلول و تشخیص بیماری­های ژنی است.

 

[1] Escherichia coli

[2] Staphylococcus aureus

محصولات مرتبط
پاسخ دهید