تهران ، دانشگاه صنعتی شریف
0912-2972962
تهران ، دانشگاه صنعتی شریف
0912-2972962

نانوکلوئید طلا

نانوکلوئید طلا

توضیحات کلی درباره محصول

نانو کلوئید تولید شده توسط شرکت نانو پاد شریف، حاوی نانو ذرات طلاست که به صورت همگن در داخل محلول پراکنده شده و دارای شاخص پراکندگی 183/0 هستند. خواص این ذرات که در سال­های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته­ اند شامل خواص نوری، الکتریکی و پزشکی خاص می­شود که در تجهیزات و فناوری­های جدید مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نانوذرات در زمینه­ هایی از قبیل پروب­ها، عوامل درمانی، انتقال دارو، کاربردهای بیولوژیکی، رساناهای الکترونیکی و کاتالیست­ها مورد استفاده قرار می­ گیرند.

مشخصات محصول

اطلاعات فنی محصول

غلظت (ppm)

200-100

اندازه نانوذرات (نانومتر)

16

درجه خلوص

99%

مورفولوژی

کروی

رنگ محلول

قرمز شرابی

 

 


 کاربرد نانوذرات طلا

  1. صنایع الکترونیک

نانوذرات طلا می­توانند  به‌عنوان هادی در گستره زیادی از محصولات شامل جوهرهای قابل چاپ و تراشه­های الکترونیکی مورد استفاده قرار گیرند. با توجه به اهمیت کاهش وزن و ابعاد در صنایع الکترونیک، نانوذرات به‌عنوان جزء بسیار مهمی از چیپ­های الکترونیکی شناخته می­شوند. نانوذرات طلا به‌عنوان اتصال بین مقاومت­ها، هادی­ها و سایر عناصر یک تراشه الکترونیکی مورد استفاده قرار می­گیرند.

  1. فوتودرمانی

نانوذرات طلا قادر به جذب طیف IR بوده و هنگام برخورد اشعه­های با طول موج بین 700 تا 800 نانومتر با نانوذرات طلا، این نانو ذرات برانگیخته شده و قادر به تولید گرما خواهند بود و از این خاصیت می­توان برای از بین بردن سلول­های سرطانی استفاده کرد.

  1. انتقال دارو

عوامل درمان­کننده (داروها) می­توانند بر روی سطح نانوذرات طلا پوشش داده شوند. بالا بودن نسبت سطح به حجم این نانوذرات، این قابلیت را ایجاد می­کند که صدها مولکول ازجمله عوامل درمانی و عوامل ضد رسوب می­توانند بر روی نانوذرات طلا پوشش داده شوند.

  1. سنسورها

نانوذرات طلا می­توانند در انواع سنسورها مورد استفاده قرار گیرند. به‌عنوان مثال، نوعی سنسور رنگی که بر اساس نانوذرات طلا ساخته شده است قادر به تشخیص دادن غذای سالم از ناسالم است.

  1. پروب­ها

نانوذرات طلا قادر به پراکنده کردن نور هستند و می­توانند طیف وسیعی از نورهای با رنگ مختلف را در میدان تاریک میکروسکوپ تولید کنند. این قابلیت در ابزار عکس‌برداری بیولوژیکی مورد استفاده قرار می­گیرد.

  1. عامل تشخیص

از نانوذرات طلا برای تشخیص بیماری­های قلبی، سرطانی و سایر بیماری­های عفونی استفاده می­شود.

  1. کاتالیست­ها

نانوذرات طلا به‌عنوان کاتالیزور، در تعداد زیادی از واکنش­های شیمیایی مورد استفاده قرار می­گیرند. سطح نانوذرات طلا برای اکسیداسیون انتخابی و یا در بعضی موارد به ‌عنوان عامل کاهنده انتخاب می­شود. نانوذرات طلا در سلول­های سوختی نیز استفاده می­شوند. این خاصیت می­تواند در صنعت اتومبیل به کار رود.

محصولات مرتبط
پاسخ دهید